İnşaat Teknolojisi Alanına Hoş Geldiniz
                                                                              İNŞAAT TEKNOLOJİSİ  
Atatürk Köşesi
Meslek Seçimi
Alan ve dal seçimi
Verimli ders çalışma
ÖSS & ÖSYM
Sınavsız geçiş
3308 Meslek Eğitimi
Staj Bilgileri
İşletmeler
Öğrenci Kulüpleri
Kişisel gelişim
Makaleler

e- Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

 e-Okul (MEB) Veli Bilgilendirme
MEZUNLARIMIZ
Mezun girişiMezun aramaİş arayanlarİş ilanı
İLETİŞİM
Görüşlerinizi yazınız Mesaj GirişiMesaj Okuma E-Posta
MULTİMEDYA
Resimleri izleyebilirsinizResim Galerisi
Videolarımızı izleyebilirsinizVideo Galerisi
Slayt Galerisi
Müzik dinleyebilirsinizMüzik Galerisi
LİNKLER

ARŞİV

Arşive kaldırılan bilgilere (daha önce Ana sayfada yayınlanan bilgilere) ulaşmak isterseniz buyurun  >>>>

Babaya iş, Çocuğa aş

PROJENİN ADI: Sokakta çalıştırılan çocukların ebeveynlerinin istihdamı
PROJENİN SAHİBİ: T.C. BURSA VALİLİĞİ
PROJENİN SORUMLUSU: HALİS ARSLAN (Vali Yardımcısı)
  Kursun Başlama Tarihi:
30.10.2007
Kursun Süresi: 4 Ay
Kurs Merkezi:HÜRRİYET ANADOLU TEKNİK, TEKNİK LİSE VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ     

Kursun amacı:

Sokak çocuklarının velilerini belirlenen inşaat teknolojileri modülleri doğrultusunda eğitimi ile kalıcı iş bulmalarını sağlamak, ailelerinin geçim ve refah seviyesini yükseltmek.  Bu sayede; ailesine katkıda bulunmak amacıyla sokakta çalışmak zorunda kalan çocukların sayısını azaltmak, onların sağlıklı başarılı bir şekilde eğitim ve öğretimlerini tamamlamalarını sağlamak amaçlanmaktadır.

ÇOCUKLAR OKULA BABALAR İŞE

Bursa valiliği öncülüğünde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca başlatılan inşaat ustalığı kursunda sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların ebeveynlerine meslek öğreterek çocukları sokaktan kurtarmak amaçlanmıştır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Bursa Hürriyet Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından yapılan projede sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların ebeveynlerinin istihdamına yönelik düzenlenen 'İnşaat Ustalığı Kursu' başarıyla uygulanmış ve kursiyerlerin geleceğe güvenle bakabilmeleri için gereken çaba sarf edilerek, meslek sahibi olmaları için çaba sarf edilmiştir.

Kurs kapsamında verilen eğitimler hafta içi her gün 18.00 ve 22.00 saatleri arasında; duvarcılık, sıvacılık, seramik kaplamacılığı, boya ve badanacılık konularında okulumuz İnşaat Teknolojisi Bölümü/Alanı öğretmenleri tarafından teorik ve uygulamalı eğitimler verilmiştir.

30 Ekim 2007 tarihinde açılan kurs 7 Mart 2008'de sona ermiştir. Tolam olarak kursumuz 4 ay sürmüş ve kurs sonunda başarılı kursiyerlerimize kurs belgesi verilmiştir.

Kursiyerlerimizin atelyede yaptığı uygulamalar ile ilgili resimleri izlemek için >>>>>>
Kursiyerlerimizi tanıyalım >>>>>>

- Basın haberleri -

Bursa'da artık çocukları okula, babaları işe gidecek Bursa'da, sokakta alışan ve çalıştırılan çocukların ebeveynlerine yönelik açılan 'İnşaat Ustalığı Kursu' babalar tarafından büyük ilgi gördü. İş garantili olarak verilen kursta, ebeveynlere inşaat alanında geçerli olacak birçok dalda eğitim veriliyor.

Bursa Valiliği öncülüğünde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından başlatılan inşaat ustalığı kursunda, sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların ebeveyleri meslek sahibi yapılıyor. Bir ay önce başlayan Vakıf ile Bursa Hürriyet Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından yapılan ortak projede, sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların ebeveynlerinin istihdamına yönelik düzenlenen 'İnşaat Ustalığı Kursu' devam ediyor. 4 ay sürecek kurs, hafta içi her gün 18.00-22.00 saatleri arasında devam ediyor. Eğitime katılan ve sosyal güvencesi olmayan 24 kursiyere, kurs süresince günlük 10 YTL cep harçlığı ödenirken, kursiyerlerin yemekleri ise Muradiye Aşevi'nden karşılanıyor. Kurs bitiminde yapılacak sınav sonrası başarılı olan kursiyerlere, Milli Eğitim onaylı sertifika verilecek ve her kursiyere eğitimleriyle ilgili talep edilen firmalarda iş imkanı sağlanacak.
Sıvacılık, boya badana, duvar örme gibi birçok dalda eğitim gören kursiyerleri ziyaret eden Vali Yardımcısı Halis Arslan, projeyle sokakta çalıştırılan çocukların anne ve babalarının iş imkânı sağlamayı planladıklarını ifade etti. Sokakta çalışan çocukların evlerine kadar giderek, babalarını ikna ettiklerini anlatan Arslan, 'Hedefimiz artık bu babaları iş sahibi yaparak çocuklarını sokakta çalıştırmaması. Bu kursun yanı sıra annelere de okuma yazma, temizlik, evde çocuk bakımı gibi kurslar düzenleyeceğiz. Yeter ki onlar çalışsın' dedi.

İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Sabit Çakmak da meslek liselerinde de yaşanan çöküntüden sonra artık kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını kaydederek, 'Bu sebeple usta ismi adı altında ameleleri çalıştırmaya başladık. Özellikle 17 Ağustos depremine baktığımızda yıkımların malzeme kalitesinden çok yapım hatasından kaynaklandığını görmekteyiz. Eline mala alan herkes ustayım diye çıkıyor. Bu kurslar ara eleman ihtiyacını çok iyi karşılayacak. Bu kurs sonunda kursiyerlerin yüzde 80'ine iş garantisi veriyoruz' diye konuştu.

Kursa katılanlar ise kendilerine büyük bir fırsat verildiğinin bilincinde olduklarını belirterek, artık çocuklarını sokakta çalışmaya değil, okula göndereceklerini belirtti. Projeye birçok esnafta malzeme temini için destek veriyor.

Kaynak: lifeinbursa

Sokakta Çalışan Çocukların Kurtarılması için Babaları İnşaat Ustası Olarak Eğitilerek İşe Yerleştirilecek

Bursa'da sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların ebeveynlerine yönelik açılan İnşaat Ustalığı Kursu'na devam eden 24 kişi kurs sonunda Milli Eğitim onaylı usta sertifikası alarak işe yerleştirilecek.


Bursa'da sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların ebeveynlerine yönelik açılan İnşaat Ustalığı Kursu'na devam eden 24 kişi kurs sonunda Milli Eğitim onaylı usta sertifikası alarak işe yerleştirilecek. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca başlatılan kurs boyunca, buraya katılanların yemek ve yol ücretleri de karşılanacak. Kursa katılanlar, kendilerine büyük bir fırsat verildiğinin bilincinde olduklarını belirterek, artık çocuklarını sokakta çalışmaya değil, okula öndereceklerini söylediler.

Bursa valiliği öncülüyünde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca başlatılan inşaat ustalığı kursunda sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların ebeveylerine meslek öğreterek çocukları sokaktan kurtarmak amaçlanıyor. Vakıf ile Bursa Hürriyet Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından yapılan projede sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların ebeveynlerinin istihdamına yönelik düzenlenen 'İnşaat Ustalığı Kursu' başarıyla uygulanıyor.

30 Ekim 2007 tarihinde açılan kurs 4 ay sürecek. Kurs kapsamında verilen eğitimler hafta içi her gün 18.00 ve 22.00 saatleri arasında devam ediyor. Henüz iki ay olmasına rağmen ustaları aratmayacak nitelikte duvar ve sıva gibi işleri yapabilen kursiyerler, artık çocuklarından para beklemeyeceklerini söylediler. Okul içinde yaptıkları binalarla ustalara taş çıkartan kursiyerler, duvarından sıvasına, fayansından kaleboduruna kadar bütün alanlarda verilen eğitimi en ince ayrıntısına kadar kapmış durumdalar.

Eğitime katılan ve sosyal güvencesi olmayan 24 kursiyere kurs süresince günlük 10 YTL. cep harçlığı ödenirken, kursiyerlerin yemekleri ise Muradiye Aşevi'nden karşılanmakta. Ayrıca kurs bitiminde yapılacak sınav sonrası başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim onaylı sertifika verilecek ve her kursiyere eğitimleri ile ilgili talep edilen firmalarda iş imkanı sağlanacak.

Bursa Hürriyet Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi'nde devam eden kur süresince gerekli olan malzemeleri ise Bursalı hayırsever iş adamları verdi. Kumundan çimentosuna, elbisesinden, malasına kadar bütün araç ve gereçleri Bursalı iş adamlarınca karşılanan kursta, kursiyerler bina içinde bina yaparak yeni meslekler ediniyorlar.

Düzenlenen Kurs hakkında bilgilendirici sunum gerçekleştiren Projeden sorumlu Vali Yardımcısı Halis Arslan, proje ile özellikle göçle gelen ailelerin sokakta çalışan çocuklarını sokaktan kurtarmayı amaçladıklarını belirterek, bu tür kursların devam edeceğini kaydetti. Sokakta çalışan çocukların evlerine kadar giderek, babalarını ikna ettiklerini anlatan Vali Arslan, "Amacımız artık bu babalar meslek sahibi olarak çocuklarından para beklemesinler. Bu kursun yenısıra annelerede okuma yazma, temizlik, evde çocuk bakımı gibi kurslar düzenleyeceğiz. Yeter ki onlar çalışsın bizden istesinler." dedi.

İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Sabit Çakmak'da, 28 Şubat döneminden sonra imamhatip liseleri ile birlikte meslek liselerininde büyük bir çöküntü yaşadığını hatırlatarak, "28 Şubat'tan sonra meslek liselerinde de yaşanan çöküntüden sonra artık bizlerde kalifiye eleman bulamaz olduk. Bu nedenle usta ismi adı altında ameleleri çalıştırmaya başladık. Özellikle 27 Ağustos depremine baktığımızda yıkımların malzeme kalitesinden çok yapım hatasından kaynaklandığını giörmekteyiz." dedi. Projeyi destekledikllerini belirten Çakmak, kurs sonunda başarılı olup yaptığı işin hakkını verebileceklerinde yüz de 80'ini üyüleri vasıtasıyla sigortalı olarak istihdam edebileceklerini sözlerine ekledi.

Kursa katılanlar ise, kendilerine büyük bir fırsat verildiğinin bilincinde olduklarını belirterek, artık çocuklarını sokakta çalışmaya değil, okula göndereceklerini söylediler. Verilen imkan ve destekten dolayı devlete müteşekkir olduklarını belirten kursiyerler, inşaat üzerine işin bütün inceliklerini burada öğrendiklerini vurguladılar. (Cihan Haber Ajansı) 12.12.2007 11:01 [1132501]

 

Sosyal Riski Azaltma Projeleri kapsamında İş Garantili Meslek Edindirme kurslarından mezun olan kursiyerlerin sertifika töreni Sevgi Köyü Toplum Merkezi Konferans Salonu'nda yapıldı.

Bursa Valisi Harput: "Meslek Edindirme Kurslarından Alınan Sertifikanın Benim Diplomamdan Farkı Yok" dedi.

Vali Şahabettin Harput, meslek edindirme kurslarından mezun olanların aldıkları sertifikaların kendi diploması ile eşdeğer olduğunu belirterek, meslek sahibi olmanın kolay olmadığını belirtti.

Vali Şahabettin Harput, meslek edindirme kurslarından mezun olanların aldıkları sertifikaların kendi diploması ile eşdeğer olduğunu belirterek, meslek sahibi olmanın kolay olmadığını belirtti.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Sosyal Riski Azaltma Projeleri kapsamında İş Garantili Meslek Edindirme kurslarından mezun olan kursiyerlerin sertifika törenine katıldı. Sevgi Köyü Toplum Merkezi Konferans Salonu'nda yapılan sertifika töreninde konuşan Vali Harput, kursları başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri kutlayarak, "Onların aldıkları sertifikalar ile benim diplomam arasında hiçbir fark yoktur. Ben 20 sene okuyarak bir iş buldum çalışıyorum, onlar ise belli aylar sürecinde burada bir sanat öğrenerek kendilerine bir meslek edindiler." dedi.

Meslek sahibi olmanın kolay olmadığının altını çizen Vali Harput, "Bana deseler ki senin paran olsa ne yaparsın ne yapmak istersin, ben önce insanlara iş kuracak ekmek kapısı sağlayacak iş sahası kursları açarım. Çünkü insanların gelecek kaygısı duymadan, kimseye muhtaç olmadan, çoluk çocuğunu kimsenin eline bakmadan büyüteceğini garanti edemezseniz bir şeyleri başaramazsınız." şeklinde konuştu.

Asıl amaçlarının bu olduğu şeklinde görüşlerini belirten Vali Şahabettin Harput bu nedenle meslek edindirme alanında her türlü gayreti göstereceklerini söyledi. Bu uğurda çıkılan yolda emeği geçenlere teşekkür eden Vali Harput, "Biz valilik olarak yeni kurslara elimizden gelen her türlü desteği vermeğe devam edeceğiz. Çünkü bir vatandaşın ayağına batan diken bizim yüreğimizi sızlatır. Benim insanım kara kara düşünürken ben burada rahat oturamam." şeklinde sözlerini tamamladı.

Vali Yardımcısı Halis Arslan'da evlerinde ve kahvehanelerde boş oturup paslanmaktansa kurslarda çalışarak yıpranmayı tercih ettiklerinden dolayı sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere teşekkür etti. Düzenlenen kursların 6, 4 ve 2.5 aylık sürelerle hizmet verdiğini belirten Arslan, "Düzenlenen toplam 14 kursta 950 kişi meslek öğrendi. Bu kurslara gelenlere günlük 10 YTL harçlık verildi. Ayrıca bazı kursiyerlerin yemekleri verilirken, bazıları içinde servis ihtiyacı karşılandı. Bu kurslarda kursiyerlere toplam 580 bin YTL'lik bir destek verildi." şeklinde konuştu.

Açılan son 5 kursta 90 kişinin eğitildiğini aktaran Halis Arslan, bu kursiyerler için de 97 bin YTL'lik bir destek verildiğini belirterek, "Yeni projelerimiz devam edecek. Bunun yanında aşçılık, vinç operatörlüğü, sedef kakma, yaşama bağlayan ipek böcekçiliği gibi yeni kurslarda açacağız. Ayrıca risk altındaki çocukların ebeveynlerinede her türlü desteği vermeye hazırız." dedi.

Düzenlenen kurslar için hayırsever vatandaşlar tarafından 25 bin YTL'lik hibe yapıldığı bilgisini veren Vali Yardımcısı Halis Arslan, düzenlenen kurslardan mezun olanlara ise iş garantisi verildiğini sözlerine ekledi.

İnşaatçılık kursundan mezun olan Alaattin Çaldır ise kursiyerler adına yaptığı konuşmada, kendilerine verilen bu imkandan dolayı herkese teşekkür etti. Çaldır, "Bizler 4 aylık süre zarfından inşaatın alanında temelinden badana ve boyaya kadar bütün inceliklerini öğrendik. Bu gün ise belgelerimizi almanın sevincini yaşıyoruz. Herkesten Allah razı olsun." şeklinde duygularını dile getirdi.

2006 yılında kurulan Sevi Köyünün tanıtımının yapıldığı sinevizyon gösterisininde yapıldığı sertifika töreninde konuşmaların ardından kurslara maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen kişi ve kuruluşlara teşekkür belgelerinin yanısıra, kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi. (Cihan Haber Ajansı) 20.03.2008 17:26 [1271665]

 

Öğreten Öğretmen ile
AutoCAD Eğitim Videoları

İnşaat firmalarının reklamları kabul edilir.
Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı
İltest Yapı Araştırma
Protest Yapı Araştırma ve Test Merkezi
Bursa Test
İzomet Web Sitesine gitmek için tıklayınız.
Potansiyel İnşaat Web Sitesine gitmek için tıklayınız.
Yalıtımla ilgili bilgi almak için tıklayınız.
Yalıtımla ilgili bilgi almak için tıklayınız.
Yalıtımla ilgili bilgi almak için tıklayınız.
Yalıtımla ilgili bilgi almak için tıklayınız.
Yalıtımla ilgili bilgi almak için tıklayınız. Yenı Levent İzo. Web sitesine gitmek için tıklayınız
Mobilyalarınız için hırdavat malzemeleri alacaksanız bize uğrayın.
Yalıtımla ilgili bilgi almak için tıklayınız.
AYIN ÖĞRENCİLERİ
BURSABURSA
GÜNÜN SÖZÜ

Bize Ulaşmak için 0(224)2464895-96 no'lu telefondan 226 dahili hattı ve insaatteknolojisi@bursainsaatteknolojisi.com mail adresini kullanabilirsiniz. 
Bursa Hürriyet Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi İnşaat Teknolojisi Alanına (Bölümüne) Aittir.
İnşaat Teknolojisi Web Takımı